0

Jak zarządzać internetowym kontem bankowym?

Grudzień 02, 2016 | Author: Admin | Kategoria: Brak

Wygoda i prostota – to właśnie te dwa hasła reklamują najczęściej internetowe konta bankowe. Oferta jest tak szeroka, że większość z nich można obecnie założyć bez wychodzenia z domu. Należy jednak wiedzieć, że zarządzanie kontem w internecie może wiązać się ze sporym ryzykiem.

Kontrolowanie wydatków

Banki coraz częściej zachęcają swoich klientów do założenia konta w internecie. Powód jest prosty – łatwiej nim zarządzać oraz załatwiać wszelkie formalności z nim związane. Ponadto właściciel konta ma ciągłą kontrolę nad swoimi wydatkami. Może w każdej chwili sprawdzić, jakie operacje odbywają się właśnie na jego koncie. Wystarczy, że ma komputer lub telefon i dostęp do sieci.

Prowadzenie konta przez telefon

Konto internetowe naszego banku możemy bez żadnych przeszkód prowadzić za pomocą telefonu. To wygodna opcja, która pozwala na zarządzanie kontem w każdym miejscu i o każdej porze. To spore ułatwienie – banki internetowe czynne są przed 24 godziny na dobę. Zlecenie przelewu, otrzymanie wypłaty czy sprawdzanie bieżących wydatków odbywa się w ciągu kilku sekund, bez fatygowania pracowników banku. Z tego typu swobodą wiążą się jednak spore zagrożenia

Jak chronić się przed kradzieżą?

Prowadzenie konta internetowego jest proste… można wręcz powiedzieć, że za proste. Z tego powodu jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, w tym również atak hakerów. By uchronić się przed tego typu działaniami, należy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Nie wolno nikomu przekazywać danych o naszym koncie (chyba, że jest to osoba prawnie do tego upoważniona).
  2. Nie należy odpowiadać na listy oraz maile od rzekomego banku, w których pojawia się prośba o podanie swojego hasła, numeru identyfikacyjnego lub kodu weryfikacyjnego.
  3. Nie należy podawać swoich danych ani numerów i haseł do konta rzekomemu pracownikowi banku, który do Ciebie telefonuje. Prawdopodobnie próbuje wyłudzić informacje.
  4. Zainwestuj w legalne, skuteczne oprogramowania antywirusowe, blokujące hakerom dostęp do Twojego komputera, tabletu i telefonu. Nie zapominaj o ich bieżącej aktualizacji.

Komentarze: Wyłączone